Sauna - bania

Zdrowie i tradycja

Bania to idealne miejsce spotkań. To fantastyczna forma spędzania czasu. Ten kto posiada dom obowiązkowo powinien wybudować również i banię, wówczas zrozumie tą niezwykłą tradycję. Tradycyjna bania jest bardzo popularna na Syberii ale już coraz częściej spotykać ją można w Europie.

Sauna zwana rosyjską banią to wyjątkowe miejsce. Prócz miejsca do relaksu i ukojenia to również obowiązkowe miejsce towarzyskich spotkań. Bania to nieduży dom zbudowany z bali drewnianych w której znajdują się trzy główne pomieszczenia. Pierwsze pomieszczenie tak zwane biesiadne, w którym goście zasiadają do stołu często pełnego jedzenia i picia. W bani pije się gorące ziołowe herbaty z miodem lub innymi dodatkami. Drugie pomieszczenie to niewielki pokój w którym po pobycie w saunie goście wypoczywają przy relaksacyjnej muzyce i przygaszonym świetle. Trzecie miejsce, najważniejsze to właśnie sauna. Sauna sucha, fińska w której ustawia się odpowiednią temperaturę. Gorące suche powietrze usuwa nadmiar wilgoci z płuc, co jest szczególnie przydatne w przypadku kaszlu i innych chorób układu oddechowego. Obowiązkowe w saunie jest specjalne nakrycie głowy (czapka z naturalnego filcu) oraz witka z wysuszonych liści, która poprawia krążenie uderzając nią lekko o ciało. W saunie na rozgrzane kamienie wylewa się wodę z olejkami eterycznymi miedzy innymi oleje cedrowe, które poprawiają udrażniają drogi oddechowe i poprawiają ogólne samopoczucie. Po wyjściu z sauny obowiązkowa jest kąpiel w chłodnej wodzie. W bani prócz pomieszczeń które opisaliśmy znajduję się również prysznic oraz toaleta.

Banie buduje się w pobliżu domu mieszkalnego gospodarzy w ogrodzie, co również stanowi dodatkową ozdobę. Bania wygląda jak letni dom. Do budowy bani stosujemy bale o średnicy 22cm - 26cm z sosny syberyjskiej. W środku sufit pokryty jest cedrem syberyjskim. Wewnątrz sauny stosujemy drewno lipy syberyjskiej, ponieważ lipa jest drewnem nieżywicznym i idealnie sprawdza się w bardzo wysokich temperaturach.

Bania to idealne miejsce spotkań. To fantastyczna forma spędzania czasu. Ten kto posiada dom obowiązkowo powinien wybudować również i banię wówczas zrozumie tą niezwykłą tradycję. Tradycyjna bania jest bardzo popularna na Syberii ale już coraz częściej spotykać ją można w Europie.

Copyright © 2019 Bioikos